Pakistan Depremi: Keşmirli İşçiler İçin Çağrı

Turkish translation of Pakistan earthquake: an appeal for the Kashmiri workers

10 Ekim 2005

Pakistan’daki yoldaşlarımızın yaptığı bu acil çağrıyı şimdi aldık. Pakistan’ın ve Hindistan’ın kuzeyini harap eden korkunç deprem en yıkıcı etkilerini Keşmir’de gösterdi. Baskı altındaki bu bölgede yaşayanlar sanki yeteri kadar acı çekmiyorlarmış gibi, şimdi de doğa, en ağır etkiyi toplumun en yoksul kesimlerinin gördüğü korkunç bir felâkete yol açtı. Mektubun açıkladığı gibi, kasabalar ve köyler tümden yıkıldı, on binlerce insan yaşamını yitirdi.

İletişim hatları çok kötü etkilendiği için henüz kaç yoldaşın öldüğünü bilmiyoruz. Evlerin çoğu yıkıldı, insanlar en sert iklim koşullarına maruz halde sokaktalar ve ilkbahara kadar yeniden inşanın başlama olanağı yok.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, PTUDC Keşmir’de, mükemmel genç savaşçılardan oluşan büyük bir örgütlülüğe sahip. Bu trajedi kısa süreli bir duraklama anlamına gelecek. Fakat eminiz ki bizim yardımlarımızla yoldaşlar hızla yeniden ayağa kalkacaklar ve daha güçlü bir örgüt inşa edecekler. AMA BİZİM YARDIMIMIZA İHTİYAÇLARI VAR.

Tüm Pakistan’dan PTUDC’yi temsil eden yoldaşlar, tahribatın düzeyini ve halkın ihtiyaçlarını tespit etmek için Keşmir’e bir delegasyon gönderdiler. Keşmir’deki işçilere ve sendika üyelerine yardım etmek amacıyla toplayabildikleri her türlü yardımı gönderiyorlar. Yoldaş Manzoor Ahmed’in önderliğinde, acılı bölgeleri ziyaret etmek üzere bir parlamento delegasyonu oluşturulması da planlanıyor.

Bütün bunlar Pakistanlı yoldaşların sahip olmadıkları ciddi mali kaynakları gerektiriyor. Bizler bu yüzden uluslararası işçi hareketinin her üyesini bugün başlattığımız bu çağrıya mümkün olduğu kadar fazla yardımda bulunmaya çağırıyoruz.

marxist.com’un bütün okurlarını Pakistan Sendikaları Savunma Kampanyasının deprem çağrısına katkıda bulunmaya çağırıyoruz.

Her kuruş, amacına uygun olarak kullanılacaktır. Sizden beklememenizi ve kaynak toplamak için DERHAL ciddi bir kampanya başlatmanızı istiyoruz. Para göndermek için:

Kredi kartıyla:

Kredi kartıyla yapacağınız yardımları buradan yapabilirsiniz (Wellred Books aracılığıyla).

Banka havalesiyle:

Hesap sahibi: Pakistan Sendikaları Savunma Kampanyası

Referans numarası: K3414742PAK

Hesap numarası: 0005 0005

Sıra kodu: 09 00 00

Swift kod: bankanız tarafından verilecek 

Banka adresi: 

Abbey National Plc

2 Triton Square,

London NW1 3AN

United Kingdom

ACİL DEPREM ÇAĞRISI

Sevgili Yoldaşlar!

Duymuş olduğunuz gibi Pakistan’ın kuzey bölgelerinde ve Keşmir’de korkunç bir deprem oldu. Pakistan hükümetinin verdiği sayılara göre 25.000’den fazla insan yaşamını yitirdi ve yüz binlercesi yaralandı. Gerçek sayı çok daha yüksek olacak. Pek çok kasaba, şehir ve köy yıkıldı. Hükümet acz içinde ve bu trajedinin ardından kurtarma çalışmalarını yürütmek için gerekli altyapıya bile sahip değil.

Keşmir’in Pakistan kontrolündeki bölgesinde yer alan üç ana şehirde, Muzafferabad, Rawlakot ve Bagh’da, PTUDC ve YFIS (Uluslararası Sosyalizm İçin Gençlik örgütü) üyesi 350’den fazla yoldaş bulunuyor. Bu şehirler harap oldu. Felâketin gerçek boyutunu henüz bilmiyoruz. Cep telefonları ve telefon hatları kesik durumda. Bu şehirlere giden ana bağlantı yolları çok kötü hasar görmüş ve yaşanan büyük toprak kaymaları sonucunda tamamen kapanmış durumda. Elektrik yok ve hava çok soğuk. Son 20 saattir dolu fırtınası yaşanıyor ve insanların barınacak yerleri yok.

PTUDC yardım ve destek çalışmaları için Lahor ve İslamabad/Ravalpindi’den Keşmir’e beş yoldaş gönderdi. Onlar bu kentlere, dağları yürüyerek tırmanmak da dahil, bulabildikleri ter türlü yolla ulaşmaya çalışacaklar. Bu çalışmaları koordine etmek için gece gündüz çalışacak iki acil yardım merkezi kurduk. İslamabad/Ravalpindi merkezinin sorumlusu Yoldaş Sajjad olacak ve yoldaş Hina Lahor merkezindeki çalışmayı koordine edecek.

Bu felâketin kurbanlarına yardım etmek için ülke çapında bir kampanya başlatmak üzere, Parlamento’nun 5 üyesinden ve çeşitli sendika liderlerinden oluşan bir delegasyon seferber ediyoruz. Bu delegasyon, yardım çalışmalarında kişisel olarak yer almak üzere olabildiğince erken Keşmir’e gidecek.

PTUDC tüm kardeşlerimizi, sendika üyelerini, işçileri, İngiltere ve Avrupa vatandaşlarını, kampanyamızda uluslararası ölçekte bize yardım etmeye çağırır. Londra’da yardım çabalarını koordine etmek üzere bir merkez kuracağız.

Birimize gelen zarar hepimizedir!

Destek ve dayanışmanız için teşekkür ediyoruz.

Kardeşlikle,

9 Ekim 2005

Hina Zain, PTUDC Deprem Yardım Komitesi Koordinatörü, Lahor.

Manzoor Ahmed, PTUDC Başkanı ve Pakistan Ulusal Meclisi Üyesi, İslamabad-Lahor.