In Defence of October

Study the lessons of the Russian Revolution

About us 1917 Live

Германија: за класна борба против владата и екстремната десница!

Стотици илјади излегоа на улиците на Германија оваа недела да демонстрираат против реакционерната Алтернатива за Германија (АфД). Ова беше испровоцирано од неодамнешното откритие на либералниот медиум КОРЕКТИВ, дека политичари од АфД, десничарски екстремисти и водечки бизнисмени тајно се сретнале во хотел во близина на Потсдам да разговараат за масовно депортирање на мигрантите од Германија.

[Source]

Овој новински извештај го најавува почетокот на овогодинешните избори во Германија. АфД во моментов е најсилната партија во сојузните држави Тирингија, Саксонија и Бранденбург, каде ќе се одржат парламентарни избори на локално ниво во 2024 година. Освен ова, АфД е на пат да оствари голема победа на локалните избори во девет сојузни држави и изборите за Европскиот парламент. Десничарските демагози на АфД ги користат и искривуваат реалните стравови и грижи, што многумина ги имаат поради падот на животниот стандард, за свои реакционерни цели.

Најголемиот германски неделен магазин Дер Шпигел ја прогласи 2024 година за „судбоносна година за демократијата“ во Германија. Овој остар тон беше повторен и од владината коалиција на социјалдемократите (СПД), зелените и либералите (ФДП), како и најголемата опозициска партија, десничарската ЦДУ. Заменик-канцеларот Роберт Хабек (од зелените) предупреди дека АфД сака „да ја претвори Германија во држава како Русија“. Ова доаѓа од претставник на владата којашто во моментов ни ги ограничува демократските права кога демонстрираме во поддршка на Палестина.

Истите капиталистички политичари кои сега ја осудуваат антидемократската АфД, претходно оваа година тврдеа дека десничари се инфилтрирале во протестите на земјоделците против намалувањата на земјоделските субвенции. Министерот за финансии Кристијан Линднер (ФДП) тогаш почна да ја префрла вината врз мигрантите и невработените, велејќи дека повеќе нема да се толерира „луѓето да одбиваат да работат за своите пари“. Згора на тоа, владата сега го намалува буџетот за бегалците.

И владејачката коалиција и ЦДУ/ЦСУ глумат дека се гневни на АфД и на плановите на заговорниците од Потсдам да депортираат мигранти. Па сепак, канцеларот Олаф Шолц (СПД) неодамна изјави: „Мораме конечно да депортираме луѓе во големи размери“. Министерката за внатрешни работи Ненси Фезер (СПД) гордо објави дека владата депортирала 16.430 луѓе минатата година – 27 отсто повеќе отколку во 2022 година. Благодарение на новите, построги правила за депортација, владата ќе депортира уште повеќе луѓе во наредниот период. Сепак, ЦДУ изјави дека овие мерки не одат доволно далеку, а политичарот на ЦДУ Торстен Фреј изјави дека: „Овој закон не решава ниту еден проблем во врска со миграцијата“.

Додека тие спроведуваат анти-мигрантски политики без сличен скорешен преседан, овие фини „демократи“ демагошки и безобзирно се обидуваат да капитализираат на загриженоста од подемот на AфД и заканата што ја претставуваат за мигрантите. Не е тешко да се види зошто е така: рејтингот на овие партии во анкетите е низок (СПД 13 отсто, Зелените 12 отсто, ФДП 4 отсто) поради нивните политики на штедење, што ги влошија проблемите на работничката класа. Додека храната и домувањето поскапуваат, платите паѓаат, а владата дава бланко чек на оружената индустрија.

Но, на капиталистичката класа итно ѝ треба стабилна влада. И така, сопствениците на најголемите германски компании застанаа зад демонстрациите против АфД. Нивното лицемерие е еднакво очигледно како и она на власта. Додека тие прават огромни профити и добиваат милијарди како подароци од владата, од народот се бара да плати за тоа.

Подемот на десницата е нераскинливо поврзан со политиките на ЦДУ, ФДП, Зелените и СПД. Политиките на сите овие партии се диктирани од интересите на капиталистите. Сите тие за кризата ја обвинуваат работничката класа.

Додека Германската Конфедерација на Синдикати исто така се мобилизираше за демонстрациите, синдикалното водство ја следи линијата на овие либерални демагози. Ова е грешка. АфД има корист од ова бидејќи се заматува линиите на класната борба, дозволувајќи им да се претстават себеси во лажно „антисистемско“ светло.

Ние цврсто се спротивставуваме на сите лицемери и демагози, бидејќи тие ја делат работничката класа и го одвлекуваат вниманието од борбата против капитализмот. За борбата против АфД да биде успешна, тогаш исто мора да се бориме и против владата, ЦДУ и капиталистичката класа како целина.

Протестите против АфД се само вовед во борбата против реакцијата, расизмот и поделеноста. Ние сме за разгорување на класната борба и пренесување на протестот од улиците на работните места. Потребен ни е штрајковно движење за да ги принудиме банките и корпорациите да платат. Ова треба да бидат методите што ќе ги преземат синдикатите против профитерите, политиките на штедење, военохушкачките влади и расистичките делби.

Ако навистина сакате да се борите против АфД, придружете се на комунистите. Помогнете во изградбата на силите на револуционерниот комунизам и борете се со нас за да ја изнесеме програмата на класната борба и социјалистичката револуција.

23.02.1917
The February Revolution
Strikes and protests erupt on women's day in Petrograd and develop into a mass movement involving hundreds of thousands of workers; within 5 days the workers win over the army and bring down the hated and seemingly omnipotent Tsarist Monarchy.
16.04.1917
Lenin Returns
Lenin returns to Russia and presents his ‘April Theses’ denouncing the Bourgeois Provisional Government and calling for “All Power to the Soviets!”
18.06.1917
The June Days
Following the First All-Russian Congress of Soviets, the reformist leaders called a demonstration to show the strength of "democracy". 400,000 people attended, the vast majority carried banners with Bolshevik slogans.
16.07.1917
The July Days
Spontaneous, armed demonstrations against the Provisional Government erupt in Petrograd. The workers and soldiers are suppressed by force, introducing a period of reaction and making the peaceful development of the revolution impossible.
9.09.1917
The Kornilov Affair
Following the July days, the Bolsheviks were driven underground and the forces of reaction were emboldened. This process culminated in the reactionary forces coalescing around General Kornilov, who attempt to march on Petrograd and crush the revolutionary movement in its entirety.
26.10.1917
The October Revolution
The Provisional Government is overthrown. State power passes to the Soviets on the morningm of 26th October, after the Bolsheviks’ Military Revolutionary Committee seize the city and the cabinet surrenders.
 • V. I. Lenin

  V. I. Lenin

  "The dominating trait of his character, the feature which constituted half his make-up, was his will..."
 • L. Trotsky

  L. Trotsky

  “Astounding speeches, fanfares of orders, the unceasing electrifier of a weakening army.”
 • G. Plekhanov

  G. Plekhanov

  "In the final analysis the brilliant aspects of Plekhanov’s character will endure forever."
 • G. O. Zinoviev

  G. O. Zinoviev

  "Zinoviev has won the reputation of being one of the most remarkable orators – a difficult feat."
 • Y. M. Sverdlov

  Y. M. Sverdlov

  “He did not die on the field of battle, but we are right to see him as a man who gave his life for the cause.”
 • V. Volodarsky

  V. Volodarsky

  “He was always to be seen in the front row, the on-the-spot leader. So, they killed him.”
 • 1
 • 2
 • 3

Reading Guides

 • The 1917 February Revolution

  The 1917 February Revolution

  The February Revolution saw a mass strike develop from below at a furious pace which posed the question of state power within a week of its inception. Workers in Petrograd took to the streets against intolerable bread shortages, the slaughter
 • Lenin Returns in April

  Lenin Returns in April

  This reading guide contains some of Lenin’s most important writings and speeches made in the April period, accompanied by works which provide further details of events at that stage of the Revolution.
 • The June Days 1917

  The June Days 1917

  This reading guide informs the May-June period of the Revolution with analysis, accounts of those who were involved and important speeches and writings of the time.
 • The July Days 1917

  The July Days 1917

  This selection of texts covers the background, events and consequences of the July Days. Next, we will turn our attention to one of those consequences – the Kornilov putsch in late August.
 • The Kornilov affair

  The Kornilov affair

  Kornilov’s failed coup brought the direct action of the masses into play again, and proved to them once and for all that they were the only force in society capable of transforming their own living conditions. For the first time,
 • The October Insurrection 1917

  The October Insurrection 1917

  The following series of articles provides in-depth analyses and first-hand accounts of the events immediately preceding, during and after the greatest event in human history: the October Revolution, in addition to reflections on its aftermath.
 • 1