Moskevský masakr: kdo byl zodpovědný?

Dne 22. března svět šokovaly a vyděsily zprávy o strašlivém masakru v koncertním sále Crocus City Hall ve městě Krasnogorsk nedaleko Moskvy. Podle hlášení bylo v tomto brutálním útoku zabito nejméně 144 lidí a 285 bylo zraněno. Muži, ženy a děti byli bez jakéhokoliv slitováni zabiti skupinou ozbrojených mužů.

[Source]

Z následného vyšetřování bylo odhaleno, že pachatelé jsou tádžického původu. Dle následujících ranních zpráv, se tři ze čtyř útočníků přiznali k teroristickému útoku. Zajímavostí je, že jeden z útočníků přiznal, že byl za akt zaplacen (množství odměny bylo okolo 10 000USD, ze kterých dostal polovinu jako zálohu).

Islámská teroristická organizace ISIS-K okamžitě přiznala odpovědnost za čin. Později hlavní organizace ISIS zveřejnila záběry z kamer z útoku skrze svou oficiální tiskovou agenturu.

To znamená, že ISIS byla v kontaktu s pachateli a měla na nějaké úrovni účast na útoku, nebyla-li přímým organizátorem. Západní média neztrácela čas a podporovala tuto verzi. Jakékoliv návrhy, že by za tím mohla stát Ukrajina byly okamžitě označeny za neakceptovatelné a za „absurdní“.

Vladimir Putin ve svém projevu otevřeně nevinil Kyjev. Ale naznačoval směr, kterým auto po zásahu jelo – k Ukrajině, čímž ji označil za možného spoluviníka.

Stála za útokem ISIS?

Na první pohled všechny důkazy směřují na ISIS nebo na nějakou z jejich poboček jako je ISIS-K. Chování atentátníků, kteří při masakru na neozbrojený lid křičí „smrt všem nevěřícím“ a „Bůh je veliký“, je podobné jako těm ostatním.

Atentátníci byli profesionálové, kteří se nebáli provést řeznickou práci. Detailně se vyznali na místě dění, které dříve důkladně prozkoumali, protože věděli kdy přesně zaútočit. Znali nejlepší čas pro zahájení útoku, aby v ten moment byly dálnice plné, čímž zamezili rychlému dojezdu ambulancí a lékařské pomoci.

To všechno jsou obvyklé metody ISIS, které vždy zajistily hladkou přípravu pro teroristický útok. Přesto, tu ale máme další indicie, které rozporují první dojem. Hlavní zvlášností je fakt, že po teroristickém útoku všichni útočníci uprchli z budovy. To je zcela v rozporu s obvyklými postupy ISIS a dalšími islamistickými skupinami.

Zpravidla islámští teroristé neopouštějí místo činu, nýbrž bojují až do smrti, nebo se odpálí výbušnými vestami. Nikdy se nevzdávají a popravdě si nelze vzpomenout na takovou situaci, kromě té v Rusku.

Nejenže na rozdíl od běžných islámských teroristických útoků z místa činu utekli, ale dokonce se v průběhu jízdy dobrovolně vzdali ozbrojeným silám (nejspíše Čečencům) vědíc, že u sebe měli střelné zbraně, kterými se mohli bránit.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov pochválil své muže za to, že při zadržení teroristů nedošlo k zabití ani jednoho z nich. Ale jak to všechno bylo možné? Situace je velice zvláštní a vyžaduje vysvětlení.

Vypadá to, že pachatelé unikali z místa činu pomocí bílého Renaultu, kterým co nejrychleji mířili směrem k ukrajinským hranicím. Ve vysílání Putin prohlásil, že je tu možnost snahy o zajištění „přechodu“, který měl být připravován pro přejezd na ukrajinské území.

To je také zvláštní, protože hranice mezi Ruskem a Ukrajinou jsou velmi střeženým místem z obou stran. Navíc ruská obrana bude nyní posílena v důsledku nedávných pokusů o vpád Ukrajinců přes hranice, kteří byli na ukrajinské straně odraženi s velkými ztrátami.

Dokonce kdybychom předpokládali, že byl pachatelům umožněn onen „přechod“ ze strany Ukrajiny – museli by se nejdříve dostat přes Ruskem chráněnou linii, což není nic snadného. Na to by samozřejmě mohlo být nějaké vysvětlení, třeba že by mohlo dojít k průlomu hranic na jiném místě mimo toho kde se nacházeli, skrze což by mohli na jiném místě proniknout.

Další a pravděpodobnější vysvětlení je, že jim byla slíbena ústupová cesta, která však neexistovala. Těžko říct. Dalším zajímavým detailem je to, že jeden z pachatelů tvrdil, že byl zaplacen za teroristický útok. A to je opět v rozporu s tradičními metodami islámských organizací jako je ISIS.

Když rekrutují bojovníky pro své krvavé práce – nedělají to za peníze, ale za mučednickou smrt, která je automaticky má vést přímo do ráje. Přijímání peněžní odměny za vraždu není něco, co by náboženští fanatici dělali – to dělají žoldáci. Popravdě ISIS utrpěla těžké porážky v Sýrii a Iráku, což zapříčinilo oslabení této teroristické organizace, která se nyní proto na scéně dlouho neobjevovala.

A střední východ je zaplaven nezaměstnanými bývalými teroristy, kteří jen čekají na moment, kdy si někdo bude chtít najmout jejich řeznické dovednosti.

Výčet možných objednavatelů by tak zahrnoval i zpravodajské služby států, které nemají absolutně nic společného s islámem nebo posmrtným rájem, ale mají dostatek připravených peněz na zaplacení teroristům.

Abychom dokázali odpovědět na tuto otázku, je třeba se podívat na širší okolnosti.

Válka je prohraná

Po pádu Avdijivky každý rozumný člověk dojde k závěru, že válka na Ukrajině je nenávratně prohraná. Samotný Biden varoval, že pokud nebude aktuální dodávka munice uvolněna k poslání je pravděpodobné, že by do pár měsíců mohla Ukrajina padnout. To vede k všeobecné panice ve všech vládnoucích kruzích na západě.

Namísto toho, aby byl vyvozen logický závěr a pokus o nějakou domluvu s Moskvou, což by mohlo pro západ zachránit situaci – alespoň zajistit něco co by mohlo alespoň připomínat nezávislý ukrajinský stát – se šíří panika v podobě hysterického vzteku na vše ruské.

Vlády se pokoušejí najít alespoň nějakou část peněz na zbrojní techniku, kterou by poslaly Kyjevu ve snaze prodloužit tuto agónii. Ovšem žádné množství peněz z EU nedokáže předejít pádu Ukrajiny, který bude zapříčiněn omezením financování z USA.

Balík o hodnotě 61 miliard dolarů, který měl být poslán Ukrajině byl republikány po několik měsíců v kongresu blokován. Momentálně není možnost toho, aby se situace v brzké budoucnosti změnila.

Dokonce i kdyby byly peníze poskytnuty, nezměnilo by to základní skutečnost, že západ není schopen vyrábět dostatek munice, raket a protileteckých systémů jenž byly zničeny a jsou nadále ničeny ve válce s Ruskem. Rusové mají momentálně drtivou převahu v průmyslové výrobě, která je nesrovnatelná s tou západní ve výrobě munice, tanků a raket.

Zásoby Ukrajiny ze všeho výše zmíněného jsou neustále rapidně vyčerpávány a není možné je okamžitě doplnit.

Signály z Washingtonu

I kdyby byly peníze a zbrojní technika dostupnými, stále tu chybí rozhodující faktor dostupnosti bojových sil. Celkově se ztráty Ukrajiny vyšplhaly do strašlivých výšin.

Podle výčtu škod dle ministra obrany RF, přišla Ukrajina (v počtu obětí se zraněnými) od počátku roku 2024 o okolo 71 000 mužů.

To je trojnásobek toho, o co ukrajinská strana přišla ve stejném období loňského roku, když vrcholil krvavý boj o Bachmut. Někdo by mohl namítnout, že Ruské údaje jsou dezinformační. Avšak můžeme se shodnout v tom faktu, že Ukrajinské ztráty skutečně přesáhly ohromující proporce. Všechny západní zdroje se shodují s tímto tvrzením, o kterém není pochyb. Některé výčty ztrát mužů, zbraní a munice nemusí být přesné, ovšem lze očividně a upřímně říci, že stav ztrát je kritický.

Západ je připraven bojovat do posledního Ukrajince, ale sami nejsou ochotni obětovat své vlastní vojáky pro ochranu Ukrajiny. Panické projevy Macrona volají po okamžité mobilizaci vojáků NATO na Ukrajinu, ovšem takový názor se potýká se stěnou odporu např. ze strany Polska.

„Ne, Ukrajina musí bojovat sama za sebe“, říkají její galantní spojenci z bezpečí svých pohodlných kanceláří. Navzdory jejich povzbuzujícím heslům jsou však Američané nejméně nakloněni k jakémukoliv návrhu o tom, že by jejich vojska měla být vyslána na Ukrajinu do boje na život a na smrt.

Hesla přicházející z Washingtonu a z dalších evropských hlavních měst jsou sotva povzbudivé pro muže v Kyjevě. Pokud je v Paříži, Londýně nebo ve Washingtonu panika – situace na Ukrajině znamená ryzí zoufalství. A zoufalí muži dělají zoufalé věci.

Kdo je Kyrylo Budanov?

Kyrylo Oleksijovyč Budanov je náčelník Hlavního ředitelství ukrajinské rozvědky ministerstva obrany.Jeho výsledky jako šéfa zpravodajské služby nebyly nijak vynikající. Ukrajinská armáda byla neustále překonávána špičkovými taktikami Ruska. To bylo jasně prokázáno pádem Avdiivky, který plně překvapil Ukrajince.

Od té doby Rusko získává další území po celé frontě. Sice pomalu ale jistě.

Ukrajina, která se potýká se ztrátami mužů, a nedostatkem zbraní a munice kvůli ruským střelám, není schopna předvídat očekávanou ruskou protiofenzivu, což jim zabraňuje v soustředění sil na konkrétní místa. Selhání ukrajinské zpravodajské služby se tímto faktem potvrzuje. Nicméně to, že Budanov má nedostatky dovedností ve shromažďování zpravodajských informací, kompenzuje jinými talenty.

Abychom to řekli na rovinu, Budanov je dobrodruh a intrikán zkušený v umění tajných operací ve známých tradicích Jamese Bonda. Jeho hlavním oborem je provádění teroristických činů za nepřátelskou linií jako jsou např. sabotáže, cílené atentáty atd.

Ukrajinci v roce 2024 šířili slova o „asymetrické“ válce (tj. o terorismu) – což dává smysl, jelikož nejsou schopni uspět na bitevním poli v „normální“ válce.

Zoufalá opatření

Nedávný pokus o získání kontroly nad některými menšími vesnicemi v oblasti Kurska a Belgorodu byl právě takovou zoufalou operací. Budanov tvrdí, že do této operace byly zapojeny ,,antikremelské milice", které se ukrajinské síly pokusí ,,v rámci možností" podpořit. Avšak pravdou je, že se jednalo o ukrajinskou operaci, která zaznamenala obrovské ztráty - což si západní média nepřiznávají. Celá operace na sobě měla Budanovovy otisky prstů.

Ztráty na životech vojáků nejsou něčím, co by ho odvrátilo od jeho cílů. Po této akci pouze otočí list a začne hledat jiný způsob jak destabilizovat Rusko a demoralizovat jeho obyvatelstvo s cílem vytvořit odpor proti vládě a válce.

Financial Times nedávno zveřejnil stručný popis tohoto individua:

,,Jako vedoucí hlavní zpravodajské jednotky (GUR) ministerstva obrany řídil Budanov tajnou válku Ukrajiny proti Rusku stávajíc se výraznějším osobou v odporu Kyjeva. Člověk, který přežil 10 známých pokusů o atentát, žijící na okraji hlavního města s vlasteneckým uměním a válečnými památkami na zdech se svým žabákem Petrem plavajícím v akváriu vedle jeho stolu. Budanovovo řemeslo je vedení útoků za nepřátelskými liniemi na Rusy okupovaném území a v samotném Rusku. Tento šéf špionů si však málokdy připisuje zásluhy a nechává Moskvu se zbytkem světa přemýšlet o dosahu a schopnostech jeho ředitelství.“

Mimo to, že Budanov stál za nepovedenými útoky na ruské vesnice, tak také stál za nedávnými sériovými útoky, které zasáhly ropný terminál poblíž Petrohradu, a továrnu na střelný prach a sklad ropy v Brjanské oblasti severně od ukrajinských hranic.

Taková taktika vyvolává poplach v západních kruzích. Financial Times komentoval:

„Tyto drzé taktiky občas rozlítily západní podporovatele, kdy se někteří obávají,že to vyvolá brutální a možná i jadernou reakci ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf špionů si však z těchto obav nic nedělá, a signalizuje pokračování svých operací hluboko uvnitř Ruska, s cílem sabotovat Putinovu válečnou mašinerii. “Nepředpokládáme žádné drastické změny v blízké budoucnosti,“ řekl Budanov. „Všechno co jsme dělali, budeme dělat i nadále.“

Islamisté a Ukrajina

Mají slova Budanova nějaký význam? V loňském roce ukrajinský parlament zřídil zvláštní výbor na formulaci právního rámce pro interakce s malými, národními hnutími v Rusku. Jeho základním cílem je ,,vybudovat mír pro Ukrajinu a transatlantické společenství."

Takzvaná dekolonizační politika je termínem pro rozdělení Ruské federace na jednotlivé republiky. Je to politická idea apelující na nacionalistické tendence, zahrnující podporu nejreakčnějších islamistických fundamentalistů ve střední Asii a na Kavkaze.

V temném světě špionáže a kontrašpionáže bude Budanov mít určitě několik stejně smýšlejících kontaktů jako je on: teroristy a nájemné vrahy, ochotné vždy nabídnout své služby tomu, kdo jim dá nejvíce peněz.

Je moc dobře znám fakt, že na straně Ukrajiny proti Rusku se ve válce vyskytují islamističtí fundamentalisté (Syrští veteráni, Čečenci). Bývalý člen ukrajinské rady národní obrany a bezpečnosti, veterán boje proti terorismu a vojenským rozvědkám – Valerii Yevdokymov, je nyní velvyslancem v Tádžikistánu.

Je tedy možné, že byli pachatelé teroristického útoku, kteří byli původem Tádžikové, v tomto případě rekrutováni ukrajinskou rozvědkou?

Zatím neexistuje žádný přímý důkaz o tom, že by v útoku měla prsty Ukrajina. Pokud si však položíme otázku, zda by někdo jako Budanov byl schopen takovéhoto zoufalého činu, odpověď by byla kladná. Člověk jako Budanov se nezastaví před ničím, zejména pokud jde o útoky na Rusko a šíření paniky s cílem oslabit podporu války na Ukrajině. Nicméně pokud takový měl být účel, tak byl výsledkem pravý opak. Útok jako takový zapříčinil vlnu strachu mezi lidmi, který posiluje Putina.

Agresivita útoku způsobená nevybíravou povahou a extrémní krutostí posiluje v ruském lidu názory o tom, že jsou pod útokem vnějších nepřátel. Ti kteří si snad mysleli, že tím bude jakkoliv Putinova pozice oslabena udělali chybu. Právě naopak.

Již před volbami se jeho popularita držela na 86% - což je číslo které ani západ nezpochybňuje, který nicméně zpochybňuje volební výsledek vítězství Putina v prezidentských volbách se ziskem 87% hlasů. Západní komentátoři vyjádřili udivení nad tím, proč by měl být Putin tak populární. Nemusí se ani divit, jelikož Putin může poděkovat za svou popularitu zejména západu.

Agresivní akce NATO a neustálý příval protiruské propagandy, který vtloukávají do našich takzvaných „necenzurovaných médií“, přesvědčuje čím dál tím více Rusů o tom, že západ je nepřítel což není daleko od pravdy. V takovýchto podmínkách je nevyhnutelné, že se lid sjednotí okolo vlády – alespoň v tomto období - v zájmu národní ochrany. Putin bude v tomto případě schopen sáhnout po dalších omezeních demokratických práv v Rusku a nevyhnutelně povede Rusko k tvrdé odvetě proti Ukrajině.

Ukrajina se potýkala s vlnami raketových útoků, dokonce i s destrukcí letiště na západní Ukrajině, kde se očekával přílet stíhaček F-16. Dost se mluví o nové možné ruské mobilizaci (která může anebo nemusí nastat). Faktem je, že se v tomto momentu nachází v Rusku mnoho potenciálních dobrovolníků, zatímco jen velmi málo ukrajinských mužů touží obětovat své životy v této prohrané válce.

O čem CIA věděla?

Jak jsme již uvedli, USA extrémně rychlým způsobem prohlásila, že za útokem stojí ISIS a odmítá verzi, že by Ukrajina měla nějaký podíl na události. To usoudili okamžitým způsobem, aniž by zkoumali všechna dostupná fakta nebo alespoň vyčkali na výsledky vyšetřování ze strany Ruska.

Asi týden před útokem varovaly USA své občany před pravděpodobným teroristickým útokem v Rusku a doporučily, aby se lidé vyhnuli velkým shromažďovacím místům jako jsou např. koncertní sály nebo nákupní centra. Putin varování označil za pokus o destabilizaci ruské společnosti a nazval je za „zjevné vydírání“.

Teroristický útok zanechal velký otazník, protože západní média obviňovala ruskou rozvědku, že nedbala na varování. Avšak Rusové tvrdí, že se jim nedostala žádná přímá informace sdílená s jejich zpravodajskými službami. Bez konkrétních informací jsou obecná varování víceméně zbytečná. Do dnešního dne není jasné, kolika informacemi americké zpravodajské služby o blížícím se útoku disponovaly, stejně tak jako odkud získali všechny tyto informace.

Taková informace by okamžitě vrhala světlo na opravdové pachatele, pokud tedy tato informace někdy spatří světlo světa.

Zatím se do popředí dostaly dvě hypotézy:

a) byl to útok připravený ze strany ISIS

b) byla to akce, do kterých byly zapojeny ukrajinské tajné služby.

A upřímně není žádný rozpor mezi těmito dvěma hypotézami, protože ISIS mohla být strůjcem útoku a je pravděpodobná i možnost zapojení nějakých méně viditelných sil.

Zatím jsme nedostali žádné evidentní důkazy o tom, že by se Ukrajina podílela na útoku, nicméně není to vylučitelný scénář. Popravdě, jak Ukrajina tak islamisté mají své důvody k provedení nebo zapojení se do takovéhoto útoku. Budeme muset být trpěliví a vyčkat si na další důkazy, které nepochybně vnesou více světla do této události.

Nejspíše se nikdy nedozvíme jak to doopravdy bylo, a ať za útokem stojí kdokoliv – Ukrajina za to ponese největší následky.

Join us

If you want more information about joining the RCI, fill in this form. We will get back to you as soon as possible.