Ted Grant’ın Ardından

94 yaşında yaşama veda eden Ted Grant’ın ölüm haberini almış bulunuyoruz. İşçi sınıfının kurtuluşu için yürütülen mücadelede uzun yıllar boyunca dimdik ayakta kalan Ted’i son kez sevgiyle kucaklıyoruz.

94 yaşında yaşama veda eden Ted Grant’ın ölüm haberini almış bulunuyoruz. İşçi sınıfının kurtuluşu için yürütülen mücadelede uzun yıllar boyunca dimdik ayakta kalan Ted’i son kez sevgiyle kucaklıyoruz. Türkiye’de, insanlık açısından anlamlı bir ömür sürdüren sevgili insanlar için söylediğimiz bir söz vardır: “Ağaçlar ayakta ölür!”

Mücadeleyle dolu koskoca bir ömrün kaçınılmaz fiziksel tükenişine rağmen, Ted Grant inanç dolu yüreği ve sosyalist mücadeleye adanmış beyniyle son anına dek yaşamın yeşiline karışan koca bir çınardı. Şimdi koca bir çınar devrildi. Ama inanıyoruz ki bu çınar daha nice filizler verecek, onun devrimci mücadele azminden ilham alan nice devrimci genç, Ted’in mücadeleye adanmış yolunda yürümeyi sürdürecek.

Ne mutlu Ted’e ki, o, yaşamları boyunca olduğu kadar ölümlerinden sonra da sevgiyle ve saygıyla anılmayı hak eden devrimci önderlerin arasında yerini aldı. Ted Grant ve onun gibi başını dimdik tutarak bu dünyaya “hoşça kal” demeyi başarmış tüm devrimci insanlar, devrimci mücadelenin ateşiyle coşmayı başaran genç kuşaklar tarafından koskoca bir “merhaba” ile karşılanacaklar. Sosyalizm mücadelesini ileriye taşımak üzere, doğruların peşinden koşmaya, bu uğurda gereken fedakârlıkları yapmaya azimli olan her komünist, Ted gibi devrimci kurucuların temiz yaşam öyküsünü örnek alacak.

Sınıf mücadelesinde düşmanın önünde eğilmeden, boyun bükmeden, kişisel çıkarlar uğruna davasını satmadan koskoca yılları deviren Ted yoldaş! Devrimci inancın, devrimci inatçılığın ve yaşlanmayı kabul etmeyen genç yüreğin önünde saygıyla ve sevgiyle eğiliyoruz. Koca çınar, daha nice mücadeleler içinde kök salmayı sürdüreceksin! Sana selam olsun!

Marksist Tutum