Turkish

Gezegenimizin geleceği fosil yakıtlardan temiz enerjiye başarılı bir geçişe bağlı. Zamana karşı bir yarış içindeyiz. Zira iklim bilimciler, küresel sıcaklıkların önümüzdeki beş yıl içinde sanayi öncesi seviyeleri 1.5C kadar aşma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu tahmin ediyor. Son zamanlarda füzyon enerjisinde yaşanan büyük atılımlar, bu teknolojinin, güneşimize güç veren aynı süreçten yararlanarak, sınırsız, sıfır karbonlu bir enerji kaynağı olarak uygulanabileceğini gösterdi. Yine de, skandal bir şekilde, bu teknolojiye yapılan yatırımlar son 50 yıldır kısıtlanıyor. Neden mi? Kârlı olmadığı düşünüldüğü için.

2008'de başlayan kriz kapitalizmi teşhir etti. Milyonlarca genç ve işçi sadece sözde "neoliberalizme" değil, kapitalizmin kendisine meydan okumaya başladığı bir süreç başlattı. Ancak kapitalizmin bu krizi, solu iktidara taşımaktan çok, solu krize itti. Üstünkörü bakıldığında bu bir çelişki, ancak yüzeyin ötesine baktığımızda, bunun, içinde bulunduğumuz gibi bir dönemde reformist siyasetin sınırlarından kaynaklandığını görüyoruz.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda net bir kazanan çıkmadı. AKP'nin mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan (oyların yüzde 49,3'ünü alarak) ilk kez ikinci tura kalmaya zorlanacak. Rakibi ise CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Bu seçim, Türkiye'yi 20 yıldır yöneten AKP için zorlu  bir mücadeleydi ve yine de Erdoğan yerinden edilemedi.

Bir proleter bayram gününü, sekiz saatlik iş gününü elde etmenin bir aracı olarak kazanma fikri ilk kez Avustralya'da doğdu. Avustralyalı işçiler, 1856’da, sekiz saatlik iş günü için toplantılar ve gösteriler eşliğinde hep birlikte bir günlük iş bırakmaya karar verdiler. Bu kutlamanın tarihi de 21 Nisan olacaktı. Başta, Avustralyalı işçiler bunu yalnızca 1856 yılı için düşünmüşlerdi. Fakat bu ilk kutlamanın Avustralyalı proleter kitleler üzerinde çok büyük bir etki yarattı ki, onları hareketlendirdi, yeni bir heyecana yol açtı ve bu kutlamanın her yıl tekrarlanmasına karar verildi.

Fransız hükümetinin, 16 Mart'ta parlamento oylaması olmadan Macron'un emeklilik reformlarını geçirmeyi zorlamak için anayasanın 49.3. Maddesini kullanması, mücadelenin gelişmesinde bir dönüm noktası oldu. Ulusal Meclis'in baypas edilmesi, nüfusun geniş kesimleri tarafından haklı olarak fazlasıyla bir hakaret ve provokasyon olarak görülüyor.

Sözde sol aktivistler, hatta kendilerini Marksist olarak tanımlayanlar bile, sık sık umutsuzluk ve hayal kırıklığıyla haykırıyorlar: "Her şeyin ne kadar berbat ve içler acısı olduğuna bakın, neden hala daha bir devrim olmadı?" Alan Woods'un bu yazıda açıkladığı gibi, bu tür soruları soranların ne kitlelerin bilincinden, ne de Marksistlerin toplumun yüzeydeki görünümünün altında büyüyen gerilime nüfuz etmek için kullandıkları diyalektik yöntemden haberleri vardır. İlk olarak Mart 2022'de In Defence of Marxism(Marksizmi Savunurken) dergisinin 37. sayısında yayınlanan bu makale, dünyadaki durumun ve devrimin gerçek dinamiklerinin mükemmel bir analizini sunuyor. O yılın yazında

...

ABD bölgesel bankaları SVB Financial ve Signature'ın hafta sonu iflas etmesinin ardından bu sabah, bankacılık hisseleri - yalnızca ABD'de ve bölgesel bankalarda değil, tüm dünyada - hızla düştü. Peki bu iflaslara ne sebep oldu ve bu durumun daha geniş etkileri var mıdır?

Türkiye'yi ve  Suriye'yi vuran 6 Şubat depreminden bu yana hayatta kalan milyonlarca kişi kendi haline bırakıldığı için Türkiye'de öfke, kederi geride bırakıyor.

Kanal 4’te, 7 Eylül Perşembe günü, Gizli Tarih serisinin bir parçası olan, “Mutiny – Kızıl Ekim’in Gerçek Hikayesi” adlı büyüleyici bir program yayınladı. Bu olağanüstü belgesel bize, 1984’te yayımlanan Tom Clancy romanının, film versiyonu olan 1990 yapımı Kızıl Ekim Avı(The Hunt for Red October) adlı Hollywood filminin arkasındaki gerçek hikayeyi veriyor.

Karl Marx ile birlikte bilimsel sosyalizmin kurucusu olan Friedrich Engels’in 200’üncü doğum gününü kutlamayı, bu büyük insanın hayatından ve yaptığı muazzam katkılardan söz etme vesilesi olarak ele almalıyız. Marksizm, her ne kadar Marx’ın ismini taşısa da Engels tarafından yapılan hayati katkıları ve bu iki insanın hayatları arasındaki organik bağı unutmamalıyız. Engels, hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde felsefe, ekonomi, tarih, fizik, filoloji ve askeri bilimler gibi farklı disipleri kuşatan ansiklopedik bir zihne sahipti. Bu disiplinlerin sonuncusu hakkındaki bilgisi ona “general” lakabını kazandırmıştı.

David Harvey bir üniversite profesörü ve kendisini Marksist olarak tanımlayan bir coğrafyacıdır. Kapitalhakkındaki video konferansları dizisi, 2008 krizinin ardından yeni nesil gençlerin Marksizme ilgi duymasıyla yüz binlerce kişi tarafından izlendi. Bu nedenle, kapitalizmin devrimci olarak yıkılmasına karşı olduğu yönündeki son açıklaması, mantıksal olarak oldukça karışıklık yarattı.

6 Ocak Pazartesi sabahı erken saatlerde Orta Doğu'yu sarsan yıkıcı bir deprem, Dünya'yı paramparça etti ve binaları enkaza çevirdi. Merkez üssü Gaziantep'in hemen batısında, Türkiye'nin Anadolu bölgesinde yer alan 7,8 büyüklüğündeki deprem, yakın çağda ülkeyi vuran en güçlü deprem. 130 atom bombasının gücüyle Grönland’a kadar uzakta hissedildi.

Kapitalist sistem, muhtemelen tarihinin en derin krizini yaşıyor. Ve dolayısıyla, bu sistemin nasıl işlediğini anlayabilmek ve bunun için de Marksist iktisat öğrenmek gün geçtikçe önem kazanıyor.

Bir dizi Marksist teorik çalışma rehberinin ilkini yayınlıyoruz. Amaç, Marksizmin temel fikirlerinin genel bir açıklamasını, daha fazla okuma kılavuzu ve bu fikirler etrafında tartışma grupları düzenlemeye yardımcı olacak noktalar ile sağlamaktır. Marksizmin felsefesi olan diyalektik materyalizmle başlıyoruz.

Page 1 of 6