دو کارگر در حال دفاع از کارخانه ی اشغال شده میتسیوبیشی در ونزوئلا به قتل رسیدند

Persian translation of Two workers killed in Venezuela, while defending the occupied Mitsubitshi factory (January 30, 2009)

 بعداز ظهر روز پنجشنبه 29 ژانویه (به وقت ونزوئلا) دو کارگر در ایالت آنزواتگی (ونزوئلا)،  به دست پلیس کشته شدند. «پدرو سارز» از کارخانه میتسیوبیشی و «خوزه مارکانو» از کارخانه همسایه ی «ماکوزا» از کارگران به قتل رسیده هستند. آنها هنگام تلاش پلیس منقطعه ای «آنزواتگی» برای تخیله کارگران میتسیوبیشی که ساختمان کارخانه را به اشغال خود در آورده بودند به قتل رسیدند.

 کارگران میتسیوبیشی از 20 ژانویه کارخانه را به اشغال خود در آوردند. اولین دلیل اشغال کارخانه آن بود که 150 کارگری که از طریق مقاطعه کار وابسته «ایندا سروس» در کارخانه کار می کردند؛ پس از تصیمیم مدیریت مبنی بر توقف همکاری با «ایندو سرویس» از کار بیکار شدند. 863 نفر از 893 فرد حاضر در یکی از جلسات بزرگ میتسیوبیشی به اشغال کارخانه رای دادند. کارگران در حالیکه خواهان بازگشت به کار 135 کارگر اخراج شده، آنهم به شکل قرار داد کامل بودند، مبارزه خود را به خواسته ملی سازی کارخانه پیوند دادند. آنها ملی سازی را مانند دیگر کارخانه های «وی وکس»، «فرانلاس گوچا»؛ «ای ان آ اف» ملی سازی را تنها راه حل مشکل می دانستند.

 سی ام آر (جریان مارکسیست های انقلابی – بخش آی ام تی در ونزوئلا) نقش مهمی در اشغال کارخانه های میتسیوبیشی و «وی وکس» ایفا کرده است. پایان اشغال کارخانه از سوی یک قاضی که با حکم تخیله کارخانه که در محل حاضر شده بود؛ خواسته شد. اما کارگران مقاومت کردند و پلیس به کارگران حمله کرد. آنها به سوی کارگران تیر اندازی کردند. دو کارگر را کشته و تعدادی را زخمی کردند. این وضعیت با دخالت گارد ملی و متوقف ساختن نیروهای پلیس توسط آنها آرام شد. بنابراین کارگران هنوز داخل کارخانه هستند اما قاضی خواهان تخیله کارگران با استفاده از زور است.

 دولت ایالت «آنزوا تگی»، توسط فرماندار بلیواری «تارک ویلایم ساب» اداره می شود. اقدام وحشیانه قاضی و پلیس غیر موجه است. پلیس «آنزواتگی» پیش از این نیز برای سرکوب مبارزات کارگران نفت برای قرار دادهای کاری خود به کار گرفته شده؛ و در واقع این نیروی پلیس و فرماندهانش فرقی با دوران قبل از انقلاب بولیواری نکرده است و از همان افراد تشکیل شده است. فرماندار تارک ویلیام ساب و رئیس جمهور هوگو چاوز باید به سرعت تحقیقات در مورد این حوادث را آغاز کرده و مسئولین آنرا به دادگاه به کشانند.

 همه کارگران اشغالگر کارخانه میتسیوبیشی  بلیواری هستند وبسیاری از آنها به عنوان مبلغان فعال در زمان رفرنداوم اصلاح قانون اساسی در 15 فوریه 2008 خدمت کردند. آنها در سطح اتحادیه های کارگران منطقه و ملی حمایت های گسترده ای از خواسته های خود دریافت کرده بودند. هیئت های نمایندگی کارخانه «فورد» و «تویوتا» با آنها ملاقات کرده بودند. کارگران این کارخانه ها در حال بحث در مورد اشغال کارخانه خود در همبستگی با کارگران میتسیوبیشی هستند.

 ما از همه فعالان همبستگی، جوانان و اتحادیه های کارگری در سراسر جهان می خواهیم که: پیام های حمایت خود به ما ارسال کنند. به فرماندار «آنزواتگی» پیام فرستند و توقف فوری تمام خشونت ها علیه کارگران و همچنین برقراری عدالت در مورد کسانی که مسئول قتل دو کارگر هستند را خواستار شوند.

 زنده باد انقلاب ونزوئلا

زنده باد مبارزه طبقه کارگر

 30 ژانویه 2009

ترجمه: کیومرث عادل از مارکسیست دات کام

Source: Militant - Iranian Revolutionary Marxists' Tendency