Ukraina: apel o solidarność – represje wobec marksisty w obwodzie mikołajowskim

Lokalny marksista z miasta Pierwomajsk na południu Ukrainy, Bogdan Syrotiuk, 25 kwietnia został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Mikołajowie pod zarzutem zdrady stanu i pomocy rosyjskiemu najeźdźcy. Część naszych towarzyszy zna Bogdana od lat i oczywistym jest, że zarzuty te zostały spreparowane przez ukraińską bezpiekę i wymierzone w znanego w regionie działacza lewicy.

[Source]

Bogdan jest działaczem lokalnego Komsomołu od wielu lat, utrzymuje jednak stanowisko niezależne od oportunizmu przywódcy Komunistycznej Partii Ukrainy Petro Symonenki, który skandalicznie broniącego inwazji z lutego 2022 roku, podobnie jak Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej. Towarzysz Syrotiuk wraz ze swoją organizacją (Młodą Gwardią Bolszewików-Leninistów) reprezentował klasowe stanowisko – sprzeciwiając się obu stronom tej wojny między imperialistami.

Ze względu na stosunkowo niewielkie środowisko aktywistów w Pierwomajsku, Syrotiuk znalazł się na celowniku lokalnych reakcjonistów. Donieśli na niego nie z powodu jego rzekomej zmowy z Rosją, lecz ze względu na jego lewicową orientację polityczną. Bezpieka z chęcią pominęła wszystkie szczegóły, biorąc na cel osobę krytyczną wobec rządu i stawiając mu wyssane z palca zarzuty. W przypadku uznania go winnym, Bogdanowi grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Tragizmu całej sprawie dodaje fakt, że Bogdan zamieszkiwał ze schorowaną babcią będącą uzależnioną od jego stałej pomocy.

Rząd Zełenskiego wykorzystuje trwającą wojnę do pomawiania opozycji o działalność na rzecz Rosji. Zepchnęło to i tak już skromny ukraiński ruch lewicy rewolucyjnej do podziemi bądź na wygnanie. Represje takie jak te pokazują jedynie słabość kapitalistycznej władzy w Kijowie. Nie potrafi ona rozwiązać problemów klasy robotniczej więc uderza w swoich krytyków. Apelujemy o solidarność z Bogdanem Syrotiukiem przebywającym w więzieniu.

Wolność dla Bogdana Syrotiuka!

Skończyć z represjami wobec działaczy lewicy i pomówieniami o kolaborację!

Precz z międzyimperialistycznym konfliktem przynoszącym korzyści wyłącznie klasom rządzącym!

Prosimy o wsparcie petycji.

Join us

If you want more information about joining the RCI, fill in this form. We will get back to you as soon as possible.