Настав час створити Революційний комуністичний інтернаціонал!

«Це відродження, ренесанс!» Ці слова, сказані Аланом Вудсом, провідним теоретиком IMT, увібрали в себе настрій нещодавньої зустрічі нашого Міжнародного виконавчого комітету (IEC) в Італії. Значний прошарок робітників і молоді тягнеться до прапора комунізму обома руками — ми повинні рішуче вийти їм назустріч, будуючи Революційний комуністичний інтернаціонал.

[Source]

Світові перспективи: криза та радикалізація

Наш сміливий новий поворот випливає з об’єктивної ситуації, яку Алан окреслив у вступній сесії, присвяченій світовим перспективам. Капіталісти хитаються від кризи до кризи на всіх рівнях — політичному, економічному, соціальному та військовому — в той час як інфляція знижує зарплати та рівень життя мас.

На тлі цього безладу Алан пояснив, що ми не повинні переоцінювати раціональність капіталістів. Цитуючи Леніна: «людина на краю прірви не міркує». Правлячий клас хитається від однієї помилки до іншої. У 2022 році ми стали свідками того, як президент США Джо Байден, породження епохи холодної війни, втягнув Україну в непереможну війну з Росією. Минулого року він на повен голос підтримав геноцидну війну Ізраїлю в Газі. А зараз США завдають нових авіаударів на Близькому Сході і брязкають шаблями перед Іраном. Широка війна на Близькому Сході була б катастрофічною, але імперіалісти дрейфують до неї.

Проводячи порівняння з «Титаніком», Алан визнав, що капітан цього нещасливого судна принаймні не бачив айсберга, що наближався, тоді як «Байден і його радники бачать айсберг на горизонті і кричать: повний вперед!».

Поки світ горить (в переносному і буквальному сенсі), маси зневірюються у своїх лідерах. Кожне опитування в кожній країні виявляє глибоку ненависть до всіх стовпів істеблішменту: від політики, великого бізнесу до преси. Тим часом робітничий рух почав прокидатися зі сну в Британії, Франції, США — навіть у таких країнах, як Німеччина, де він не діяв десятиліттями.

Цей значний зсув у свідомості відбувається після періоду, коли ліві реформістські тенденції (рухи Корбіна та Сандерса, СІРІЗА, Подемос тощо) зазнали нищівних випробувань на міцність. «У кожному окремому випадку вони викликали величезні очікування і надії, — сказав Алан, — тільки для того, щоб бути розбитими».

Тому реформізм — навіть «соціалізм» — з підозрою сприймається найрадикальнішими верствами робітників і молоді. Як свідчить успіх нашої кампанії «Чи ти комуніст?», для сьогоднішніх класових борців нічого, крім комунізму, не достатньо.

«У всіх країнах тисячі, десятки тисяч, сотні тисяч, можливо, мільйони молодих людей прийняли ідеї комунізму… Справжній комунізм походить від інстинкту, потреби боротися і змінювати речі. Ці нові прошарки називають себе комуністами — вони не читали книжок, але вони ними є! Їх не треба переконувати».

Достукатися до цього зростаючого авангарду робітників і молоді було гаслом цього засідання ІЕС. Залучивши цих інстинктивних комуністів до наших лав, — підсумував Алан, — ми побудуємо потужний комуністичний інтернаціонал. Серйозну силу, яка не просто спостерігатиме і коментуватиме події, а буде здатна і готова брати участь у класовій боротьбі, що розвивається в усіх країнах».

Імперіалізм і Палестина

Прорахунки Байдена збігаються з відносним занепадом американського імперіалізму на світовій арені, що створює простір для конкурентів, таких як Росія і особливо Китай, для того, щоб викроїти свої власні сфери впливу. Все це було детально розглянуто в окремій сесії, присвяченій імперіалізму.

Наводячи факти і цифри, Хорхе Мартін з Міжнародного секретаріату (IS) проілюстрував, що з моменту переходу до капіталізму Китай перетворився на другу імперіалістичну державу світу. Зараз він кидає виклик США у високотехнологічних секторах, таких як суперкомп’ютери та електромобілі; завойовує нові ринки, союзників і торговельні шляхи для експорту свого капіталу; і конфліктує із Заходом у стратегічних питаннях, таких як суверенітет Тайваню. Тим часом Росія використовувала свою велику промислову базу і значну військову міць, щоб перехитрити Захід — у Сирії, а тепер і в Україні.

Поділ і переділ світу є ключовим фактором у перспективі, що готує майбутню нестабільність. Вкрай важливо, щоб комуністи мали чітку перспективу в питанні імперіалізму, відштовхуючись від об’єктивної ситуації і беручи за теоретичну основу майстерний аналіз Леніна. Документ, що пояснює нашу позицію, розроблений у 2016 році(https://www.marxist.com/imperialism-today-and-the-character-of-russia-and-china.htm), був переважною більшістю голосів схвалений на цій важливій зустрічі.

Ми також обговорили криваву війну Ізраїлю в Газі, яка стала центром боротьби світового класу. Вона повністю викрила західних імперіалістів, які постійно виголошують проповіді про «демократію і верховенство права», в той час як допомагають, озброюють і підбурюють до вбивства тисяч палестинців. Ситуація, що склалася, розлютила маси в усьому світі, а наші товариші піддалися масованим нападкам з боку буржуазної держави за нашу солідарність з Палестиною і заклики до революційного вирішення проблеми.

Збори одноголосно проголосували за ратифікацію заяви МКТ, випущеної незабаром після атаки ХАМАС 7 жовтня, в якій чітко сказано, що комуністи стоять на боці пригноблених і відкидають прогниле лицемірство наших імперіалістів. Інтифада до перемоги: революція до перемоги!

Прориви

Головною подією тижня, що демонструє потенціал для бурхливого зростання комуністичних сил у всьому світі, стали комісії, що відбулися одразу в двох секціях Міжнародного технічного комітету в країнах, де комунізм колись здавався дуже далеким: у США і Швейцарії. Проте американські та швейцарські товариші за останній період зробили величезні кроки вперед.

Том Троттьє з керівництва американської секції окреслив глибокі протиріччя американського капіталізму, де, незважаючи на те, що правлячий клас хвалиться економічним відновленням і стабільністю, маси не бачать жодних доказів цього в своїх зарплатах або умовах життя.

Зважаючи на те, що Байден має одні з найгірших показників популярності за останній час, а Дональд Трамп розгромив усю опозицію на республіканських праймеріз, ще одна «школа Трампа» видається неминучою після президентських виборів 2024 року. Це не призведе до «фашизму», як стверджують ліберали та реформістські страшилки, а радше ще більше поляризує та радикалізує американське суспільство. Вакуум зліва залишає широке поле для комунізму, який в цих умовах може заволодіти умами робітників і молоді.

Товариш Антоніо Балмер дав уявлення про реальні настрої серед мільйонів американців, зачитавши повідомлення на нашому американському сайті від молодого робітника, якого щойно завербували:

«Я ненавиджу капіталізм усіма фібрами свого тіла, і будь я проклятий, якщо ця мерзенна система потягне мене за собою, а якщо потягне, то я помру, борючись з нею… Мене не треба переконувати, мені потрібні лише кошти і подальша освіта».

Це, за словами Антоніо, «новий тип американця, якого породила історія!». Ми отримали тисячі подібних повідомлень від розлючених і самовідданих молодих комуністів-початківців.

Товариші перетрусили свою організацію зверху донизу, щоб налагодити зв’язок з цим прошарком, відкинувши будь-яку пасивність чи рутину. Використовуючи ці методи, американські товариші впевнені, що цього року досягнуть 1000 членів.

Якщо колись ідея приходу комунізму в США здавалася надуманою, то в заможній, «нейтральній» Швейцарії це могло здатися просто неможливим. І все ж Дерсу Гері з керівництва швейцарської секції описав наші вражаючі успіхи в цій країні, де ми зросли на 60 відсотків всього за шість місяців.

Дерсу пояснив, що це зростання відбулося завдяки прошарку товаришів, яких вдалося залучити завдяки кампанії «Чи ти комуніст?»: «Психологія цих людей схожа на психологію солдатів, які чекають мобілізації на класову війну». Ці нові бійці переповнені нагальною потребою будувати, і одразу ж стають нашими найкращими вербувальниками: сміливо піднімають комуністичні гасла у своїх коледжах, на вулицях — і навіть у трамваї!

Нашому авторитету також сприяла буржуазна преса, яка розгорнула злісну наклепницьку кампанію проти гасел наших товаришів про інтифаду і революцію на Близькому Сході. Але ми не знітилися, а перейшли в наступ, організувавши демонстрації та мітинги по всій країні, в тому числі мітинг у Берні, на який за короткий час прийшли сотні людей.

Ця смілива позиція і бойовий дух стали ключем до успіху товаришів у залученні найсміливіших класових борців. Наша мета скрізь полягає саме в тому, щоб злитися з цим прошарком, зробити з них свідомих, організованих більшовиків і перетворити їх на вирішальну історичну силу. Все, що нам потрібно зробити, це озброїти їх правильним теоретичним інструментарієм і надати їм якомога ширший простір для ініціативи та будівництва.

В рамках цього повороту товариші засновують Революційну комуністичну партію: вістря нового покоління швейцарських комуністів у боротьбі проти капіталізму.

Кінець нашої передісторії

Останній етап цього історичного IEC розпочався з надихаючої сесії з фінансів, а вінцем стало відкриття нашої нової міжнародної штаб-квартири в Лондоні. Цей офіс є буквальним пам’ятником більшовицькому духу жертовності наших членів, який звільнить нас від залежності від капіталістичних поміщиків.

Потім Хамід Алізаде з ІС представив організаційний звіт, який був зовсім не схожий на те, що ми коли-небудь чули на подібних зібраннях. Він показав, що наша передісторія нарешті закінчується. Наші старі методи — засновані на читацьких гуртках в університетах — застаріли через об’єктивну ситуацію. В усьому світі ми робимо сміливий поворот назовні: прагнемо завоювати для комунізму кожну вулицю, кожне робоче місце, кожну класну кімнату.

Наші темпи зростання (майже 40 відсотків за минулий рік) перевищують все, що ми бачили раніше. Перетнувши позначку в 5 000 членів у жовтні 2023 року, в січні 2024 року ми стрімко перевищили позначку в 6 000 товаришів по всьому світу. Британські товариші першими перетнули поріг в 1 000 — але з огляду на рівень зростання в минулому році в таких секціях, як Італія (25%, до 515 товаришів), Канада (70%, до 668 товаришів) і США (85%, до 630 членів), вони не будуть самотніми протягом тривалого часу!

Кілька менших груп зазнали вибухового зростання і знаходяться на шляху до того, щоб стати повноцінними секціями. Наприклад, група товаришів в Ірландії з січня 2023 року зросла більш ніж на 380 відсотків, з семи до 34 членів.

Тим часом наші веб-сайти, подкасти та відео щороку збирають мільйони переглядів. Наше видавництво, Wellred Books, пережило найкращий рік у своїй історії і налаштоване на ще один рекордний рік: копії нової біографії Роба Сьюелла та Алана Вудса «На захист Леніна» розлітаються з полиць у рамках річної кампанії #LeninLives, приуроченої до сторіччя від дня смерті великого революціонера. Не буде перебільшенням сказати, що ми є головним світовим джерелом комуністичної теорії, новин та аналітики.

Назустріч Революційному Комуністичному Інтернаціоналу!

Ми повинні зрозуміти характер періоду, в який ми вступили. У масових реформістських партіях домінує праве крило; сталіністи і секти переживають кризу; ліві реформісти в багатьох країнах зазнали поразки через свої коливання і зради; і є глибока жила радикальних робітників і молоді, готових прийняти комунізм. Ситуація волає про нову точку відліку.

Усвідомлюючи це, кілька секцій — у тому числі Швейцарія, як уже згадувалося, а також Великобританія, Швеція, Данія, Канада і Німеччина — прийняли історичне рішення про створення нових революційних комуністичних партій, а низка інших секцій готуються зробити те ж саме.

Діалектика вчить нас, що на певному етапі історичний розвиток досягає переломного моменту. Коли це відбувається, ми не можемо чіплятися за минуле і старі методи роботи, але повинні з ентузіазмом прийняти майбутнє. У багатьох частинах світу ми стаємо центром уваги, і нам потрібно представити себе як такий. «Ми знаходимося в середині діалектичного стрибка, якісного зсуву», — сказав Хамід у заключному слові організаційного звіту: «Ми прагнемо стати реальною силою, яка змагатиметься за передові верстви робітників і молодь».

Тому Міжнародна марксистська течія повинна переосмислити себе заново, щоб зустріти світ, що змінився. Ми відмовляємося від нашого старого прапора і створюємо новий Революційний комуністичний інтернаціонал (РКІ): маяк, під яким може зібратися сьогоднішнє покоління комуністів.

Під бурхливі оплески учасники зборів одноголосно підтримали пропозицію про цей сміливий і необхідний крок. Ми вирішили скликати влітку позачергову всесвітню конференцію, відкриту для всіх комуністів, готових приєднатися до нас у боротьбі, де цей новий Інтернаціонал буде офіційно сформований.

Ми закликаємо всіх товаришів по Інтернаціоналу розпочати підготовку вже зараз: обговорювати, поширювати інформацію та засвоювати значення цього нового профілю. Ми більше не пливемо проти течії: течія історії за нашими спинами.

«Сміливість, сміливість і ще раз сміливість!»

У своєму заключному слові Алан відзначив абсолютно нові настрої в цьому керівному органі. З одного боку, пояснив він, це «об’єктивне відображення зміни всієї ситуації». Ніколи ще ми не бачили такої поширеної ненависті до статус-кво і такої фундаментальної кризи старого порядку.

«Це те, що ми передбачали в наших прогнозах протягом десятиліть, — сказав Алан. «Але зараз це вже не перспектива. Це факт. Відчутний факт, який кожен може побачити і відчути».

З іншого боку, є суб’єктивне питання про етап, через який проходить наш Інтернаціонал. Алан пояснив, що кожна політична партія — це живий організм, який повинен пройти ембріональну стадію. Для революційної партії це стадія «малих кіл, яка породжує менталітет малого кола, що характеризується неформальними методами».

Але такі методи стають перешкодою для розвитку. «Або вони відкидаються, або організація руйнується. Ми вже давно пройшли стадію малих гуртків. Всі секції швидко ростуть, і потрібні нові методи і нова психологія».

Щоб проілюструвати це нове ставлення, Алан розповів про роботу одного товариша в маленькому валлійському містечку Порт Талбот, де життєво важлива металургійна промисловість була майже зруйнована, і тепер на останньому заводі, що залишився, планується велике скорочення працівників.

Зіткнувшись з методами офіційної профспілки, цей молодий робітник, за підтримки сусідніх філій, взяв на себе ініціативу закликати робітників до страйку і захоплення металургійного заводу, а також оголосив про проведення публічного мітингу. Товариші кинулися в боротьбу не на життя, а на смерть за все місто. Незалежно від результатів, це приклад психології, якої вимагає кожен член Інтернаціоналу.

Подібні методи допоможуть британським товаришам з Революційної комуністичної партії (яка незабаром буде створена) вийти на світову арену і показати приклад того, який Революційний комуністичний інтернаціонал ми повинні побудувати.

На завершення Алан закликав товаришів взяти на озброєння безсмертне гасло Дантона:

«Зухвалість, зухвалість і ще раз зухвалість! На цій основі ми переможемо».

Вперед до Революційного комуністичного інтернаціоналу!